Seria książek „Muzeum Książki Dziecięcej Poleca”
Trzymam w ręku 2 książki i mam wrażenie jakbym odbyła podróż w czasie, bo już je gdzieś kiedyś widziałam. W innej formie, w innym wydaniu, ale to samo. To było bardzo dawno temu, gdy sama jeszcze byłam w wieku mojej córki lub nawet młodsza. Autor tych książek znany jest temu, poprzedniemu i pewnie jeszcze wcześniejszemu pokoleniu. Juliana Tuwima zna każdy, chociażby ze szkolnych lektur. Ale ja pamiętam też te rysunki, układ tekstu i rodzaj fontu. Czuję się jakbym odmłodniała i cieszę się, że moje pokolenie może swoim dzieciom pokazać kawałek swojego dzieciństwa.
Muzeum Książki Dziecięcej we współpracy z Wydawnictwem MUZA przygotowało pięknie wydane klasyczne pozycje z kanonu literatury dziecięcej. W moich rękach leżą 2 pozycje z tej serii: „Słoń Trąbalski”, zawierający 16 utworów Juliana Tuwima z ilustracjami Ignacego Witza (z pierwszego wydania z 1947 roku) oraz „Lokomotywa” – z 3 utworami i ilustracjami Jana Lenicy (z pierwszego wydania z 1958 roku).
Książki mają grubą oprawę z wyklejką, papier jest kremowy, litery są duże, na każdej stronie jest mało tekstu i duże piękne ilustracje. Bardzo dobrze się to czyta i ogląda. Staranność wykonania sprawia, że książki posłużą co najmniej jednemu pokoleniu i na pewno będą przekazywane dalej jako część historii naszej literatury, grafiki i typografii.
„Słoń Trąbalski” zawiera następujące utwory: Słoń Trąbalski, Skakanka, Figielek, Gabryś, Bambo, Abecadło, Taniec, Wszyscy dla wszystkich, Pstryk!, Stół, O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci, Dyzio Marzyciel, Kotek, Trudny rachunek, Kapuśniaczek, W aeroplanie.
W „Lokomotywie” natomiast znajdziemy: Lokomotywa, Rzepka, Ptasie radio.
Cena sugerowana to 36,90 zł. Książki dostępne są na stronie wydawnictwa oraz w wielu księgarniach.
W całej serii znajdziemy jeszcze inne tytuły i autorów. Warto poszukać i pomyśleć o tych pozycjach jako prezent.